Wyobrażamy sobie, że kredyty spełniają marzenia: nowy dom, mieszkanie, samochód, wystawne święta. Kiedy mamy pracę i dobrą sytuację finansową, która pozwala nam na spłacanie rat w terminie, wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku. Co jednak w sytuacji, gdy płynność finansową nagle tracimy? Brak pracy, choroba, wypadek, to wszystko to zdarzenia losowe na które nie mamy wpływu, a jednak taki scenariusz jest bardzo realny. W takiej sytuacji banki mają nam do zaoferowania produkt nazywany konsolidacją kredytów, albo inaczej kredytem konsolidacyjnym.

Co to jest konsolidacja kredytów? Słowo „konsolidacja” to inaczej połączenie, powiązanie. Świetnie zostało wykorzystane w bankowości jako określenie połączenia kredytów. Co to oznacza? Oznacza to, że kredytobiorca posiadający wiele zobowiązań w różnych bankach, ma możliwość połączenia ich w jeden kredyt, w dowolnym, wybranym przez siebie banku. Nie musi być to bank w którym kredytobiorca ma już kredyt, aczkolwiek najłatwiej jest o konsolidację kredytów w banku w którym posiadamy konto osobiste.

Jak to wygląda w praktyce? Decydując się na kredyt konsolidacyjny musimy się, wbrew pozorom, wykazać dobrą sytuacją finansową. Dlatego też, gdy tylko pojawia się jakaś sytuacja, która może spowodować, że będziemy mieć trudność ze spłatą rat, od razu reagujmy. Nie czekajmy ze złożeniem wniosku kredytowego do ostatniej chwili, gdy już będziemy zalegać ze spłatą zobowiązań. Wówczas nasza zdolność kredytowa będzie nie wystarczająca aby otrzymać kredyt konsolidacyjny. Poza tym, złożenie wniosku i szukanie korzystnej oferty jeszcze do niczego nas nie zobowiązuje. Zawsze możemy zrezygnować, jeśli okaże się, że nie jest to dla nas dobre rozwiązanie. Załóżmy jednak, że konsolidacja jest nam niezbędna aby poprawić domowy budżet. Chcemy połączyć kilka rat w jedną, wydłużyć okres kredytowania i płacić mniejszą, miesięczną ratę. Gdy złożymy wniosek do banku, zostaniemy dokładnie sprawdzeni między innymi w Biurze Informacji Kredytowej. Tam zawarte są wszystkie informacje na temat kredytobiorców. Dzięki temu bank dowie się w jakich bankach mamy zobowiązania, w jakiej wysokości, ile zostało jeszcze do spłaty itp. Na tej podstawie będzie mógł dokonać dokładnych analiz i rozpatrzyć nasz wniosek. Kiedy kredyt konsolidacyjny zostanie nam przyznany, wówczas to bank z którym podpiszemy umowę spłaci nasze skonsolidowane zobowiązania. Nam pozostanie już tylko płacenie jednej raty kredytu, pamiętając o jej terminowej wpłacie, aby dalej budować pozytywną historię kredytową.