Co nam daje dobra lokata bankowa?

0
215

Na pewno dobrze wybrana lokat bankowa jest korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich którzy chcą oszczędzać.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób decyduje się na założenie lokaty w banku. Lokaty są tak bardzo popularne, przede wszystkim z tego względu, że przynoszą zyski. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą przynieść jak największe i jak najlepsze korzyści. Jednym z ważniejszych czynników jest oprocentowanie. często można natknąć się na lokaty oprocentowane na pięć, sześć albo siedem procent. W takim przypadku trzeba wybierać lokatę oprocentowaną na siedem procent, ponieważ ona jest najkorzystniejsza. Wiele banków oferuje takie duże oprocentowanie swoim nowym klientom, dlatego jak najbardziej warto korzystać z tego przywileju. Bardzo korzystne jest też to, gdy to siedmioprocentowe oprocentowanie utrzymuje się przez cały okres trwania lokaty bankowej. Klienci powinni być świadomi tego, że istnieją dwa rodzaje oprocentowania, a jest to oprocentowanie stałe oraz oprocentowanie zmienne. Rodzaj oprocentowania ustala bank, więc klient musi się do tego dostosować. Warto pamiętać o tym, że zanim wybierze się lokatę, to należy dowiedzieć się jaki jest rodzaj jej oprocentowania.

Oprocentowanie lokat i jego rodzaje

Oba rodzaje są dosyć atrakcyjne, jednak lokata o stałym oprocentowaniu daje klientom pewny zysk, który można sobie od razu wyliczyć. Ponadto osoby decydujące się na lokatę o stałym oprocentowaniu nie muszą też martwić się o sytuację panującą na rynku. Niezależnie od tego czy stopy procentowe będą spadać oprocentowanie klienta ze stałym oprocentowaniem będzie cały czas takie samo. Jednakże warto mieć na uwadze również to, że takie oprocentowanie może także być minusem, ponieważ jeśli stopy procentowe będą utrzymywać się na dosyć wysokim poziomie, to niestety nie można wówczas liczyć na zwiększenie oprocentowania. Z tego względu istnieje również drugi rodzaj oprocentowania lokat, a jest to właśnie oprocentowanie zmienne. Ono jest uzależnione od spadku oraz wzrostu stóp procentowych na rynku. Przy wyborze lokaty warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest jej minimalna kwota. Kwotą minimalną nazywa się kwotę, jaką trzeba wpłacić, aby można było założyć daną lokatę. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszystkie lokaty są objęte taką kwotą minimalną. Istnieje bardzo dużo lokat, które można założyć posiadając nawet pięćdziesiąt złotych. niestety niektóre lokaty taką kwotę minimalną posiadają i może ona wynosić zarówno tysiąc złotych jak też dziesięć tysięcy złotych.

Zobacz także:  Zakładanie lokat bankowych

Ile inwestować na lokatach?

Do lokat, które posiadają kwotę minimalną zaliczają się na przykład lokaty negocjowane. Na takie lokaty wpłaca się tylko duże kwoty, kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy, ponieważ taka kwota daje nawet możliwość negocjowania różnych warunków prowadzenia lokaty, takich jak długość trwania lokaty bądź wysokość oprocentowania. Lokaty bankowe są bardzo skutecznym, a zarazem bezpiecznym sposobem na inwestowanie posiadanych oszczędności. Nad bezpieczeństwem lokat czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje klientowi odzyskanie wpłaconych na lokatę bankową pieniędzy, w razie ewentualnego bankructwa banku.

Swój bank czy inny?

Obecnie banki prześcigają się niemal w tym, aby zaoferować klientom jak najbardziej atrakcyjne pod wieloma względami lokaty. Na pewno ci którzy w danym banku mają konto czy inne produkty często mogą liczyć na skierowaną do nich indywidualną ofertę. Poza tym bardzo często warunki takich lokat są znacznie bardziej korzystne niż tych dostępnych ogólnie. Dlatego też nie dziwi fakt, że wiele osób zanim podejmie decyzję o wyborze odpowiedniej lokaty najpierw zapoznaje się z tym, co może otrzymać we własnym banku.