Okazuje się, że jedynie połowa Polaków generuje jakiekolwiek oszczędności. Te nie są też wysokie, bo najczęściej nie przekraczają dwukrotności miesięcznej pensji. Nadal przeważnie odkładamy nadwyżki do domowej skarbonki. Eksperci rynku finansowego widzą jednak ogromną nadzieję w młodych mieszkańcach naszego kraju. To oni wykazują nie tylko największe zainteresowanie możliwościami generowania oszczędności, ale zdają sobie też sprawę, że pieniądze trzeba pomnażać. Młodzi Polacy coraz częściej stawiają na instrumenty inwestycyjne, na których lokują wypracowane nadwyżki pieniędzy.
Po co oszczędzają Polacy?
Czy wiesz, że Polacy najczęściej generują oszczędności w ramach długookresowych celów? Najczęściej trzymają nadwyżki na wypadek tzw. czarnej godziny czy niespodziewanych wydatków. Osoby po 50 roku życia odkładają na godną starość albo start w dorosłe życie swoich dzieci. To raczej młodzi obywatele Polski wykazują cele w krótkim okresie – oszczędzają na samochód, wkład własny na kredyt hipoteczny, remont mieszkania, studia, kursy doszkalające czy wakacje. Bez względu na cel oszczędzania, okazuje się, że to osoby do 40 roku życia mają największą świadomość w kwestii możliwości zarabiania na nadwyżkach pieniędzy.
Jeśli inwestujemy, to jak?
Nadal najczęściej wybierane są lokaty bankowe, chociaż inwestorzy mają świadomość, że ten instrument nie pozwala zarobić dużo, a oszczędności muszą ulec „zamrożeniu” na długi czas. Wolimy jednak zarobić mniej, ale za to pewnie. Boimy się utraty nawet części kapitału, bo samo generowanie nadwyżek pieniędzy nadal przychodzi nam z wielkim trudem i wiąże się z ogromem poświęceń.
Ci bardziej odważni, łączą lokaty bankowe z instrumentami ryzykownymi, na których można zarobić nieco więcej, ale kapitał można też utracić. Świetną opcją stają się instrumenty połączone, na przykład lokaty bankowe z funduszem inwestycyjnym. Same fundusze nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością, jak na przykład u naszych zachodnich sąsiadów.
Bez względu na to, jaki sposób zarabiania na oszczędnościach wybierzemy, pewne jest, że pieniądze należy pomnażać, by nie traciły swojej wartości. Dzisiaj różne instytucje oferują nam mnóstwo możliwości, które z pełni odpowiadają naszym potrzebom, oczekiwaniom, ale i możliwościom. Pamiętaj, że czasem wystarczy kilkaset złotych, by wdrożyć strategię inwestowania.