Inwestowanie w lokatę – czy warto?

0
85

Inwestowanie to z pewnością coś bardzo korzystnego dla naszego budżetu. Dzięki niemu możemy bowiem zarobione środki jeszcze bardziej pomnożyć. Są jednak różne sposoby inwestowania. Generalnie panuje tez zasada, że im większe ryzyko, tym większy możliwy do osiągnięcia zysk i odwrotnie. Jednak takie sposoby, jak na przykład inwestowanie na giełdzie, choć może być dochodowe nie każdemu odpowiada. Nie każdy chce bowiem narażać ciężko nieraz zarobione pieniądze na utratę. Nie każdy też zna się na efektywnym inwestowaniu. W takim przypadku bardzo korzystnym rozwiązaniem wydają się być lokaty bankowe. Jest to po pierwsze inwestowanie bardzo bezpieczne, praktycznie z pewnym zyskiem. Oczywiście przychody nie będą oszałamiające, ale ich poziom nie będzie też jakoś bardzo niski. Ponadto bezpośrednim inwestowaniem wpłaconych na lokatę środków zajmują się już specjaliści z banków, więc oprócz zorientowania się, która oferta lokat jej najkorzystniejsza, lokująca środki osoba nie musi już głowic się nad tym, jakie konkretne decyzje inwestycyjne podjąć.

Najpierw trzeba zacząć oczywiście od zapoznania się z bardzo szeroka ofertą lokat dostępnych na rynku. Jest ich naprawdę dużo, ponieważ na rynku działa wiele konkurujących ze sobą banków, a oprócz tego każdy z nich ma jeszcze w ofercie po kilka różnych rodzajów lokat. Dlatego też z pewnością dużą pomocą będą różne rankingi, czy porównywarki lokat dostępne w internecie. Na co należy zwracać szczególna uwagę przy wyborze konkretnej oferty? 

Przede wszystkim najważniejsze jest oczywiście oprocentowanie, gdyż jego wysokość przekłada się bezpośrednio na wysokość zysków. Jednak porównując dwie oferty o takim samym oprocentowaniu trzeba również zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli wliczania odsetek do zgromadzonego już kapitału. Im większa, tym lepiej, ponieważ po kapitalizacji następne odsetki są naliczane od sumy kapitału plus wypracowanych poprzednio odsetek, a więc kwoty większej niż samego kapitału. Trzeba mieć również świadomość, że oprocentowanie może się zmieniać w czasie trwania lokaty. Zależne jest ono od zmian stóp procentowych. Odpowiednio do obniżki lub podwyżki wysokości tych stóp przez NBP, może ono również pójść w dół lub w gorę. Ta pierwsza sytuacja jest rzecz jasna niekorzystna. Aby jej uniknąć, można wybrać lokatę ze stałym oprocentowaniem, niezmieniającym się mimo innych czynników. Jednocześnie wybierając opcję zmiennego oprocentowania ryzykujemy, ale możemy też zyskać, ponieważ oprocentowanie może się zwiększyć, jeśli stopy zostaną podwyższone.

Zobacz także:  Przykładowe sposoby wykorzystania kredytów gotówkowych

Oprocentowanie, kapitalizacja i zmiany oprocentowania wpływają na zysk, ale to nie jedyne ważne aspekty. Na przykład nie można pominąć aspektu, jakim jest termin trwania lokaty. Wpływa on nie tylko na to, jak długo będą pracować nasze pieniądze wpłacone na lokacie, ale również na to, kiedy będziemy je mogli wybrać. Wybranie środków przed zakończeniem lokaty to bowiem utrata wypracowanego zysku. Dlatego jeśli będziemy potrzebować środków w krótszym terminie, to lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, jeśli zaś możemy je ulokować na dłużej, to większe zyski przyniesie lokata długoterminowa. Generalnie możliwości jest dużo, a dobrze dobrana do naszych potrzeb i możliwości lokata może być bardzo opłacalna.